تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تسکین کمر درد در دوران بارداری و انواع و علل آن+فیلم آموزشی
تسکین کمردرد در دوران بارداری و انواع و علل ایجاد آن
۹ خرداد, ۱۳۹۷
راه های کاهش چربی پوست صورت و انواع ماسک ها
راه های کاهش چربی پوست صورت و انواع ماسک ها
۹ خرداد, ۱۳۹۷

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

باید ها و نباید های تغذیه دوران بارداری به ویژه در سه ماهه اول

همه پدران و مادران قبل از اینکه به جنسیت نوزاد فکر کنند، به سالم بودن نوزاد اهمیت می دهند. دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول بارداری  دوران بسیار حساسی هم برای جنین و هم برای مادر است. چرا که خطر سقط جنین در این دوران بسیار بیشتر است. پس باید علاوه بر مراقبت های فیزیکی مراقبت های تغذیه ای نیز در سه ماهه اول بارداری داشته باشید.

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

نا گفته نماند که تغذیه دوران بارداری در تمام ۹ ماه این دوره از اهمیت خاصی برخوردار است. چرا که برای رشد و سلامت اعضای بدن جنین ، مصرف گروهی از مواد غذایی توسط مادر الزامی است به خصوص در ماه های اول که رشد و تغییرات جنین سریع تر است. بنابراین به خاطر اهمیت تغذیه دوران بارداری خواندن مطالب زیر را پیشنهاد می کنیم.

 

۷ قانون طلائی تغذیه دوران بارداری

۱-حتی اگر تغذیه خوبی داشته‌اید رژیم غذائی خود را متعادل‌تر كنید.

تقریبا همه زنان باردار به مقادیر بیشتری پروتئین، بعضی از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند اسید فولیك و آهن و كالری برای دریافت انرژی نیاز دارند . غذاهای آماده را محدود كنید . چون آنها فقط حاوی مقادیر زیادی كالری بدون ارزش غذائی هستند.

به یاد داشته باشید كه معنای بهتر خوردن همیشه بیشترخوردن نیست. شاید تعجب كنید اما شما فقط روزانه به ۳۰۰ كالری بیشتر از قبل نیاز دارید یعنی در كل ۲۵۰۰ كالری روزانه. خیلی راحتتر از آن چیزی كه تصور می‌كنید این ۳۰۰ كالری اضافه به بدن شما می‌رسد.

۲. از خوردن گوشت و ماهی خام و پنیرهای نرم بپرهیزید

مطلقا از غذاهای دریائی خام مثل سوشی خام یا صدف استفاده نکنید . همچنین از شیر پاستوریزه نشده، پنیرهائی مانند كامبرت و فتا، گوشتهای كم پخته شده یا خام اجتناب كنید. بعضی از انواع ماهی حاوی متیل جیوه می‌باشند تركیبی كه به نظر می‌رسد در دوز بالا برای مغز در حال رشد جنین و فرزند شما بسیار خطرناك است. توصیه می شود كه مصرف ماهی تن و نیز انواع كنسرو ماهی را به ۳۴۰ گرم (معادل دو وعده) در هفته محدود كنید. در ضمن مراقب نظافت آشپزخانه‌خود نیز باشید. همه موارد بالا می‌توانند منبع باكتری بوده و به فرزند متولد نشده شما آسیب برسانند.

نوشیدن الكل در زمان حاملگی باعث آسیبهای فیزیكی، اختلالات یادگیری و مشكلات احساسی در فرزند شما خواهد شد. بنابراین تعداد زیادی از متخصصین توصیه می‌كنند كه در تمام دوران بارداری از خوردن مشروبات الكی جدا خودداری كنید.

همچنین شما باید از خوردن نوشیدنی‌های كافئین دار تا حد امكان پرهیز کنید . ممكن است كه تحمل این روشهای تغذیه‌ دوران بارداری به ویژه درماه های اول برای شما خیلی ناخوشایند و مشکل باشد اما توجه داشته باشید كه بعضی از مطالعات نشان می دهد كه دریافت بیش از ۴ فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث سقط، وزن كم نوزاد و حتی مرده زائی شود. كافئین در چای، كولاها، شكلات و نوشیدنی های غیر الكلی و كاكائو نیز وجود دارد. به جای اینها دم كرده‌های بدون كافئین بنوشید . البته بهترین روش این است كه از نوشیدنی های سالمتر مثل شیر كم چربی، آب میوه های خالص و یا یك لیوان آب با چند قطره لیمو استفاده كنید.

۳. از قرص های ویتامین و مواد معدنی استفاده كنید

در یك دنیای ایده آل و كامل، بدون وجود تهوع‌های صبحگاهی و ویارهای شدید، یك برنامه غذایی خوب و كامل باید شامل كلیه موادی باشد كه شما در تغذیه دوران بارداری خود به آن نیاز دارید. اما در دنیای واقعی ما، دریافت قرص‌های ویتامین به همراه مواد معدنی می‌تواند تضمین‌كننده این باشد كه شما همه مواد غذائی مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد . مطمئن شوید كه داروی شما حاوی ۶۰۰ تا ۸۰۰ میكروگرم اسید فولیك است . چون كمبود این ویتامین گروه B می‌تواند باعث نقایصی در لوله عصبی جنین مانند اسپاینا بیفیدا شود. در ماه های بعد شما معمولاً نیاز به دریافت آهن و كلسیم خواهید داشت . مطمئن شوید كه مقادیر مورد نیاز از این مواد را دریافت می‌كنید.

افرادی كه رژیم گیاهخواری داشته و یا مشكل پزشكی خاصی مانند دیابت، دیابت حاملگی، كم خونی و سابقه تولد نوزاد با وزن پایین را دارند، حتما باید با پزشك‌شان در مورد نوع تغذیه دوران بارداری و نوع ویتامین ها و مواد معدنی و  مورد نیاز خود مشورت كنند.

همواره به یاد داشته باشید كه بیشتر ، همیشه بهتر نیست. از خوردن مقادیر زیاد ویتامین ها و مواد معدنی بپرهیزید. زیرا این عمل ممکن است به فرزند در حال رشد شما آسیب بزند.

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

۴. در دوران حاملگی رژیم نگیرید

رژیم گرفتن در دوران بارداری به شدت برای شما و جنین‌تان خطرناك است. بسیاری از رژیم های كاهش وزن همراه با كاهش دریافت آهن، اسید فولیك و بسیاری از ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز می‌باشد. به خاطر داشته باشید كه افزایش وزن یكی از نشانه های مهم بارداری طبیعی است. احتمال به دنیا آوردن نوزاد سالم در بانوانی كه خوب غذا می خورند و افزایش وزن طبیعی دارند بیشتر است. بنابراین اگر شما با خوردن غذاهای تازه و سالم و مقوی در حال اضافه كردن وزن هستید، نگران نشوید، شما باز هم بزرگتر و چاق تر خواهید شد.

۵. توجه داشته باشید كه به تدریج افزایش وزن پیدا كنید

به طور كلی، اگر وزن شما پیش از بارداری مناسب بوده شما باید بین ۱۱تا ۱۵ كیلو گرم اضافه وزن پیدا كنید. اگر شما كمی‌كمبود وزن داشتید می‌توانید قدری بیشتر مثلا ۵/۱۲ تا ۱۸كیلوگرم وزن اضافه كنید و اگر وزنتان بالا بوده باید قدری كمتر و بین ۷ تا ۵/۱۱ كیلوگرم وزن اضافه كنید. اگر شما كوتاه قد هستید (۱۵۷ سانتیمتر و یا كمتر) یا در دوران نوجوانی هستید و یا بیشتر از یك جنین دارید باید در مورد افزایش وزن مناسب با پزشك تان مشورت كنید. كمترین اضافه وزن باید در سه ماهه اول باشد، بین ۹۰۰ گرم تا ۲ كیلو، و بعد به تدریج وزن شما اضافه‌تر گردد؛ بیشترین اضافه وزن باید در سه ماهه آخر یعنی زمانی كه جنین بیشترین رشد را دارد، اتفاق بیافتد، حدود ۴۵۰ گرم در هر هفته.

۶. هر چهار ساعت یك بار، یك غذای كم حجم میل كنید

حتی اگر شما سیر باشید ممكن است فرزند‌تان گرسنه باشد؛ پس سعی كنید كه هر ۴ ساعت یك بار چیزی میل كنید. اگر ویار کردید یا حالت تهوع یا سوزش سر دل یا سوء هاضمه، خواهید دید كه خوردن ۵ یا ۶ وعده غذا با حجم كم بسیار قابل تحمل‌تر است تا خوردن سه وعده غذای پر حجم. هیچ كدام از وعده‌های غذایی خود را حذف نكنید، ممكن است كه شما گرسنه نباشید اما فرزند شما مرتبا به مواد غذایی احتیاج دارد.

۷. گاهی با خوردن مواد شیرین مورد علاقه تان از خودتان پذیرائی كنید

اگر چه غذاهای فرآوری شده و میان وعده های بسته بندی شده موجود در بازار و دسرهای شیرین نباید جزو مواد غذیی دائمی شما باشند، اما این دلیل نمی‌شود كه در دوران حاملگی از همه خوراكیهای مورد علاقه خود چشم‌پوشی كنید. بعضی از جایگزین‌های خوب در این مورد وجود دارد شامل: یك دسر موزی، شربت بدون چربی و یخ زده میوه ها و یا ماستی كه با بیسكویت مخلوط شده است . اما یادتان باشد كه اگر تسیلم وسوسه شدید و گاهی شیرینی، كیك و یا چیز مشابهی خوردید خودتان را سرزنش نكنید زیرا مقدار كمی‌كیك یا شیرینی اصلا به شما و فرزندتان آسیب نمی‌زند.

مطالب مرتبط : تسکین کمردرد در دوران بارداری و انواع و علل ایجاد آن

اهميت سه ماهه اول دوران بارداری

به دليل اينكه جفت رابط بين مادر و جنين است و آنچه كه مادر تغذيه مي كند از راه جفت وارد بدن جنين مي شود، تغذيه دوران بارداری بسیار اهميت دارد . به لحاظ اينكه كليه مواد غذايي كه براي رشد جنين در حال تشكيل نياز است، باید به جنين برسد. ديگر اينكه مواد مضر وارد بدن جنين نشود. به خصوص در سه ماهه اول بارداري كه دوره رشد و نمو جنين است و اعضاي مختلف بدن او در حال تشكيل است. سه ماهه دوم و سوم بارداری اندام هاي بدن جنين كاملا شكل گرفته و در حال رشد است. پس برنامه تغذیه دوران بارداری را جدی بگیرید.

از چه گروه هاي غذايي مصرف كنيم؟

مهمترين گروه غذايي براي جنيني كه در حال رشد است پروتئين هاست چون پروتئين باعث تشكيل و رشد بدن جنين مي شود و براي همين ما به مادران توصيه مي كنيم روزانه از گوشت سفيد و قرمز و تخم مرغ استفاده كند.

توصيه بر مصرف مواد غذايي از هر چهار گروه غذايي است. براي مثال يك تا دو ليوان شير يا ماست در روز كه تامين كننده كلسيم بدن است. از گروه كربوهيدرات ها كه شامل نشاسته و برنج مصرف روزانه تاكيد نمي شود. بلكه مصرف بايد به صورتي باشد كه بدن مادر به آن احساس نياز كند. در آخر مصرف ميوه ها و سبزيجات تازه كه حاوي مواد معدني هستند بسيار مهم است.

در اين دوران مادران بايد آب فراوان بنوشند. زيرا حجم خون مادر در اثر افزايش جريان خون چند برابر مي شود. در نتيجه بدن نياز به آب فراوان دارد تا اين گردش خون را حفظ كند.

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

آيا مشكل خاصي نظير بارداری هاي خارج از رحم وجود دارد يا خير؟

اگر حالت عادي باشد توصيه می شود از غذاهاي تند، ترش و پرچرب دوری کنید و همچنين برخي مواد غذايي حاوي ويتامين B6 تهوع را كم مي كند مصرف کنید. به طور مثال سيراب شيردان گوسفند يا پودر زنجبيل كه در آب حل شود تهوع را کم می کند. مصرف ويتامين B6 نيز توصيه میشود.

اگر مادر دچار التهاب معده باشد از شربت هاي معده نظير آلومينيوم ام جي استفاده مي شود. اين روش ها خط اول درمان هستند اما اگر مشكل شديدتر باشد از داروهاي ديگر و سرم تراپي و تزريق آمپول هاي ضدتهوع كمك مي گيريم تا معده آرام تر شود و بتواند تغذيه مناسب را دريافت كند. نكته ديگر اينكه؛ تغذيه اين دسته از مادران هر دو ساعت به دو ساعت با حجم كم است به طوري كه هم معده تحمل كند و هم حالت تهوع کاهش یابد. اگر صبح هنگام يك ماده غذايي مثل بيسكويت و نان سوخاري خشك مصرف كنند، تهوع كاهش مي يابد.

مادران چاق كمتر وزن گيرند

اغلب مادران باردار پس از گذشت سه ماهه اول بارداري اشتهاي بيشتري پيدا ميكنند. زيرا حالت تهوع كاهش مي يابد و مشكلات گوارش كم مي شود. ما به مادران توصیه میکنیم هر چه ميل دارند مصرف كنند. نكته اي كه مهم است اينكه وزن مادر و اينكه در چه گروه وزني قرار مي گيرد در نوع و مقدار تغذيه نقش مهمی دارد. مادري كه چاق است زماني كه اشتهای سه ماهه دوم او زياد شود باعث مي شود بيشتر چاق شود. و اين اضافه وزن مورد نياز جنين نيست و تنها چربي بدن مادر افزایش می یابد كه در هنگام زايمان مشكل ایجاد میکند.

اما به طور كلي توصیه می شود كه مادران باردار داراي وزن نرمال، هر زمان كه احساس گرسنگي مي كنند غذا ميل كنند و به هيچ عنوان گرسنه نمانند.

زايمان زودرس در كمين مادران كم وزن

اگر مادر در زير وزن طبيعي باشد و به نسبت قدش BMI او زير ۲۰ باشد ما توصيه مي كنيم تا ۲۰ كيلوگرم هم اضافه وزن در دوران بارداري بگيرد، بنابراين در تغذیه دوران بارداری او مواد غذايي پركالري مي گنجانيم تا هم مواد غذايي به خود او برسد و هم نوزاد زير وزن متولد نشود و خطر زايمان پيش از موعد كاهش پيدا كند. در مورد مادران با وزن نرمال كه BMI آنها ۲۰ تا ۲۵ است اگر اين مادران ۱۲ كيلوگرم اضافه وزن بارداري بگيرند كافي است، هم مادر با مشكل مواجه نمي شود و هم نوزاد كم وزن متولد نمي شود.

در مورد مادران چاق كه متاسفانه در كشور ما چاقي رو به افزايش است توصيه بر اين است كه پروتئين و مواد معدني از رژيم غذايي آنها حذف نشود ولي كربوهيدرات ها را كمتر مصرف كنند و فعاليت ورزشي در حدي كه خيلي خسته نشوند داشته باشند و اضافه وزن حدود هفت الي هشت كيلوگرم براي اين مادران كافي است.

خطر فشار خون بالاو ديابت بارداري و مرگ مادران چاق

اگر مادري ابتداي بارداري با وزن بالا مراجعه كند چند عارضه در طول بارداري اتفاق می افتد . يكي اينكه در معرض فشار خون بالاهستند. که در مواردي دچار مسموميت بارداري مي شوند كه بسیار خطرناك و گاه كشنده است و مرگ جنين يا مادر يا هر دو را سبب مي شود. و ديگر ديابت بارداري است كه به سبب افزايش قند خون مادر صورت مي گيرد كه اين قند خون بالاسمي است كه بر جنين اثر مي گذارد.

وزن بالاي مادر خطر تولد كودك ۵/۴ كيلو به بالارا دارد كه اين نوزاد تنها به روش سزارين متولد مي شود و در صورت زايمان طبيعي به اندام هاي دستگاه عصبي و كتف نوزاد فشار وارد مي شود و در نهايت چاقي مادر پس از زايمان برطرف نخواهد شد.

اسيدفوليك بخوريد

مكمل هايي كه در اين دوران توصيه مي شوند از قبل بارداري تجويز مي شوند. در اغلب كشورها به تمام خانم هايی كه در سنين بارداري ۱۵ تا ۴۵ سالگي قرار دارند، مكمل اسيد فوليك داده مي شود .

ولي در كشور ما به همه خانم ها داده نمي شود و فقط به خانمي كه مي خواهد باردار شود قبل از قطع جلوگيري حتما بايد اسيد فوليك تجويز شود و ما از سه ماهه اول بارداري به فردي كه مشكل خاصي نداشته باشد توصيه مي كنيم تا پايان سه ماه اول آن دارو را مصرف كنند. اگر مادري مشكل كم خوني داشته باشد ، درمان كم خوني را شروع مي كنيم. در ماه آخر بارداري ما حتما به مادر مولتي ويتامين و كلسيم را توصيه مي كنيم و توصيه ما به مادران شيرده هم اين است كه كلسيم را تا پايان دوره شيردهي مصرف كنند و قرص آهن را بر حسب اينكه تا چه حد در طول زايمان كم خون شده باشد تا شش ماه بعد و اگر كم خوني او كمتر باشد تا دو ماه پس از زايمان.

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

زردي نوزاد و تغذيه مادر

اين مساله كه تغذیه دوران بارداری در سه ماهه آخر و به طور كلي در دوران بارداري روي زردي نوزاد اثر بگذارد ثابت نشده ولي اينكه برخي معتقدند بهتر است مادران از مواد غذايي گرم نظير موز در سه ماهه آخر خودداري كنند، به هیچ وجه صحت ندارد.

زردي نوزاد دلايل متفاوتي دارد اغلب به علت دلايل فيزيولوژيكي است يعني اينكه كبد نوزاد آنزيم هاي لازم را براي آناليز گلبول هاي قرمز ندارد در نتيجه بيلوروبين در خون نوزاد افزايش مي يابد و باعث زردي مي شود كه هيچ ربطي به تغذيه در بارداری مادر ندارد.

مطالب مرتبط : زنان باردار! بالش بارداری خود را بردارید

لیست ممنوعه غذایی زنان باردار

کافئین در بارداری

سال‌های زیادی است که گفته می‌شود مصرف مقدار زیاد کافئین در روز (چه از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابه‌های انرژی‌زا) در طول تغذیه دوران بارداری با خطر سقط‌جنین همراه است . تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد ، آن را تایید می‌کند. در این تحقیق مشخص شد، زنانی که ۲۰۰ میلی‌گرم یا بیشتر در روز کافئین مصرف می کنند (به اندازه ۲ فنجان یا بیشتر قهوه یا ۵ قوطی نوشابه) تا دو برابر بیشتر از زنانی که اصلاً کافئین مصرف نمی کنند ، دچار سقط‌ جنین شدند. خیلی خوب است که در این دوران از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده نمائید ، به‌ویژه در سه ماهه اول بارداری که خطر سقط‌ جنین زیاد است.

پنیر نرم در بارداری

بهتر است از مصرف پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم خودداری نمائید . چون ممکن است پاستوریزه نباشند و آلوده به لیستریا باشند، باکتری که می‌تواند موجب مسمومیت غذایی تان شود. این پنیرهای نرم به این علت خطرناکند که مثل پنیرهای چدار و پارمزان با فراوری باکتری‌هایشان به طورطبیعی کشته نشده اند و چون زنان باردار سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض بیماری‌های مربوط به مواد غذایی قرار میگیرند که اگر در سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد ممکن است موجب سقط‌ جنین یا زایمان زودرس شود.

گوشت در بارداری

موقع خرید گوشت باید خیلی دقت کرد . محصولات فریز شده و منجمد ممکن است آلوده به لیستریا باشند. به همین دلیل، گوشت‌ها را در آب جوش انداخته و بجوشانید تا باکتری‌های آناز بین بروند و موقع پخت حتماً انواع گوشت را کامل بپزید. این گوشت‌ها ممکن است آلوده به توکسوپلاسموز باشند که انگلی است که موجب یک نوع عفونت می‌شود و با اینکه نادر است اما ممکن است موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد یا یک مشکل حاد برای سلامتی او شود.

ماهی در بارداری

حتما می دانید که جیوه که در بسیاری از ماهی‌ها وجود دارد برای بچه بسیار خطرناک است. جیوه یک سم عصبی است که رشد مغز جنین را مختل می‌کند. زمانیکه جیوه از آلودگی وارد آب دریا شود، زنجیره غذایی خود را از گیاهان، به ماهی‌های کوچک و بعد به ماهی‌های بزرگ طی می‌کند و آنها را آلوده می کند. ماهی‌هایی که بیشترین مقدار جیوه را دارند، باید در لیست غذاهای ممنوعه شما قرار گیرند. ماهی‌هایی مانند : کوسه، شمشیر‌ماهی، ماهی تن آلباکور و شاه‌ماهی، خال‌مخالی. اما همه انواع ماهی‌های تن بد نیستند. اگر عاشق ساندویچ ماهی‌تن هستید، بهتر است از ماهی‌تن‌های کنسروی را در برنامه تغذیه دوران بارداری خود قرار دهید. که مقدار جیوه آن بسیار کم است و مصرف آن را به حداکثر یک یا دو بار در هفته محدود کنید. اشتباهی که بسیاری زنان باردار مرتکب می‌شوند این است که به کلی از خوردن ماهی خودداری می‌کنند. بعنوان مثال ماهی سالمون یا ماهی آزاد حاوی جیوه نیستند و منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا۳ به حساب می‌آید که در تغذیه دوران بارداری مورد نیاز است. اما صرف نظر از نوع ماهی ، بهترین راهکار این است که از خوردن هر چیز خام و نپخته خودداری کنید.

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تغذیه در سه ماهه اول دوران بارداری و ممنوعیت های غذایی

تخم‌مرغ در بارداری

تخم‌مرغ که منبعی عالی از پروتئین و موادمغذی خوبی مثل کولین است. اما تخم‌مرغ هم در معرض آلودگی به سالمونلا قرار دارد که برای زنان باردار نسبت به بقیه خطرناک‌تر است. پس دقت کنید که نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید : فقط تخم‌مرغی را خریداری کنید که در یخچال گذاشته شده و هر کدام که دارای شکستگی یا ترک است را دور بیندازید. از خوردن تخم‌مرغ عسلی خودداری کنید .(بهتر است کاملاً آب‌پز شوند تا نیمرو) . همچنین چاشنی سالاد سزار اگر حاوی تخم‌مرغ خام باشد نیز برای شما اصلا مناسب نیست.

نکته : یادتان نرود خمیر پخته‌نشده کیک و شیرینی را هم مزه نکنید!

الکل در بارداری

توصیه‌ای که درمورد الکل داده می‌شود کاملاً مشخص است:شاید پزشک خانوادگیتان بگوید مصرف یک مقدار کم هرازگاهی آن اشکالی نداشته باشد اما بد نیست بدانید که الکل بلافاصله از جفت عبور می‌کند یعنی وقتی شما می‌نوشید، فرزندتان هم می‌نوشد. زنانی که مداوم الکل مصرف می‌کنند، فرزندشان را در معرض اختلال جنین الکلی قرار می‌دهند. و این موجب ناتوانی‌های یادگیری شدید، ناهنجاری‌های فیزیکی و اختلالات مربوط به سیستم عصبی مرکزی بدن می شود. در یک تحقیق که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، مشخص شد که بچه‌هایی که مادرشان در طول بارداری الکل مصرف کرده بود، بعدها در دوران کودکی دچار مشکلات رفتاری و اخلاقی می‌شوند.

غذاهای تند

مادر در اين دوران بايد از غذاهاي تند و ترش و ادويه دار و همچنين نوشابه هاي گازدار پرهیز کند. چاي زياد و قهوه نيز باعث ترشح بيش از حد اسيد معده مي شود و احساس سوزش معده را افزايش مي دهد. افرادي كه بيشتر دچار حالت تهوع خصوصا در سه ماهه اول بارداري مي شوند، بايد از مصرف غذاهاي پرحجم و چرب خودداري كنند، چون حالت تهوع را افزايش مي دهند.

داروهای گياهي و شيميايي فرقی ندارد

به طور كلي دارو در دوران بارداري از نظر شيميايي و گياهي فرقي نمي كند و اين تصور غلطي است كه ممكن است چون دارو گياهي است، ضرري نداشته باشد. داروهاي گياهي در بازار موجودند كه گاه ضرر بيشتري از يك داروي شيميايي براي زنان حامله دارند. داروهاي گياهي فرآوري شده كه توسط شركت هاي دارويي توليد مي شوند، قابل اطمينان تر هستند.

۴ ماده‌غذایی که باید در بارداری مصرف کنید

حالا که همه موادغذایی بد و مضر را برایتان توضیح دادیم. لیستی از موادمغذی لازم برای زنان باردار را عنوان می‌کنیم که باید در تغذیه دوران بارداری خود قرار دهید و در راس سبد خرید روزانه خود بگذارید.

  •  امگا۳‌ : این اسیدهای چرب برای رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی حیاتی است و می‌توانند خطر افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد. بهترین منابع: ماهی سالمون، ماهی کولی، بذرکتان، روغن بذرکتان و گردو.
  • کولین: این ترکیب شبه ویتامین B نقش مهمی در رشد مغز جنین دارد و از بروز نقص‌های مربوط به نخاع جلوگیری می‌کند. بهترین منابع: گوشت قرمز (به استثنای جگر که زنان باردار نبایند بخورند)، جگر مرغ، تخم‌مرغ، دانه سویا و گیاهک گندم.
  • فیبر: یک رژیم پرفیبر نه تنها از بروز مشکلات متداول حاملگی مثل یبوست و هموروئید جلوگیری می‌کند. بلکه به آزادسازی گلوکز در خون نیز کمک کرده و باعث می‌شود که تعادل انرژی بیشتری داشته باشید. بهترین منابع: غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات.
  • کلسیم: برای استخوان‌هایتان خوب است و زنانی که در رژیم‌غذایی خود به اندازه کافی کلسیم مصرف نکنند، بیشتر دچار مشکلات بارداری مثل فشارخون بالا و پره‌اکلامپسی می‌شوند. بهترین منابع: شیر‌کم چرب، پنیرهای سفت، ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *