درمان قطعی موخوره با چند روش خانگی
درمان قطعی موخوره با چند روش خانگی
۱۳ خرداد, ۱۳۹۷
درمان خانگی گل مژه ؛ علت و عوامل ایجاد آن
درمان خانگی گل مژه ؛ علت و عوامل ایجاد آن
۱۹ خرداد, ۱۳۹۷

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

آفت دهان علت و علائم و درمان خانگی آن

آفت دهان زخمی است دردناک که صحبت کردن، غذا خوردن و نوشیدن مایعات را برای فرد دشوار می کند. این عارضه ممکن است برای هر شخصی و در هر سنی رخ دهد. اما اکثرا در خانم ها اتفاق می افتد. با این حال راه هایی برای درمان سریع آفت دهان و یا پیشگیری از آن وجود دارد . در این مقاله روش هایی برای درمان سریع آفت دهان پیشنهاد دادیم . پس حتما با ما همراه باشید.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

انواع آفت دهان

آفت دهان به سه نوع اصلی کوچک (مینور)، بزرگ (ماژور) و هرپتی فرم تقسیم می شود .

آفت کوچک

آفت کوچک شایع ترین نوع آفت می باشد و زخم کوچک دایره ای یا بیضی شکلی که بدون باقی گذاشتن جای زخم ظرف یک تا دو هفته بهبود می یابد. آفت کوچک داخل گونه، روی لب، زبان و لثه و در موارد نادر در سقف دهان بوجود می آید. اکثر این زخم ها به اندازه نوک مداد است و گاهی به صورت گروهی یا خوشه ای مشاهده می شود. ممکن است هر بار چهار تا شش آفت به صورت همزمان ایجاد می شود .

آفت بزرگ

آفت بزرگ از نوع آفت کوچک، بزرگ تر و عمقی تر می باشد ، لبه های نامنظم دارد و بهبود آن بیش از ۶ هفته بطول می انجامد. آفت بزرگ دهان جای زخم بلندمدتی را باقی می گذارد، در مقایسه با آفت کوچک شدیدتر است و التیام آن بیشتر زمان میبرد. هر گونه آفتی که بیشتر از سه هفته در دهان باقی بماند باید توسط دندانپزشک معاینه شود. آفت های بزرگ معمولاً نزدیک لوزه ها دیده می شود و بیمار متحمل درد زیاد، به ویژه هنگام بلع می شود. هر بار معمولاً فقط یک آفت بزرگ ایجاد می شود .

آفت هرپتی فرم

آفت هرپتی فرم به بزرگی نوک سوزن می باشد و در گروه های ۱۰ تا ۱۰۰ تایی عموماً در بین بزرگسالان رخ می دهد. این نوع زخم دهانی لبه های نامنظم دارد و غالباً بدون باقی گذاشتن جای زخم پس از یک تا دو هفته بهبود می یابد .

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

آفت هرپتی فرم

علل

دلیل اصلی بیشتر زخم‌های دهان ناشناخته است. استرس یا آسیب به بافت به عنوان علت زخم‌های ساده‌ی دهان تلقی می‌شود. عوامل محرک مختلفی وجود دارند که می‌توانند موجب تشکیل آفت دهان و زخم دهان شوند.

 • در هنگام استرس
 • بعد از خوردن غذاهای مشخصی
 • در زمان تغییرات هورمونی برای مثال در زمان های مشخصی از چرخه قاعدگی زنان
 • در هنگام کمبود مواد مغذی مانند ویتامین B 12 و یا آهن و اسیدفولیک
 • آسیب دیدگی، برای مثال آسیب های ناشی از دندان مصنوعی و یا سایش نوک دندان ها
 • ویروس ها شامل ویروس هرپس سیمپلکس (تب خال) و یا وارسیلا زوستر که باعث به وجود آمدن آبله مرغان و زونا می شود.
 • حساسیت به غذا و یا دارو
 • مشکلات گوارشی مانند بیماری سیلاک و یا کورن
 • ترک کردن سیگار
 • سرطان دهان (بسیار نادر)
 • رادیوتراپی در اطراف سر و گردن

حتما بخوانید :  درمان سریع تبخال با کمک روش های خانگی

علائم

ممکن است در شرایط زیر دچار آفت دهان شوید:

 • زخم یا زخم‌های دردناک داخل دهان، روی زبان، کام نرم (بخش عقبی سقف دهان)، یا داخل گونه‌ها.
 • زخم‌هایی در دهان که بصورت گرد، خاکستری رنگ و با لبه یا حاشیه‌ی قرمز هستند.

در حملات شدید آفت دهان ممکن است شرایط زیر را مشاهده کنید:

 • تب
 • ضعف جسمانی
 • تورم غدد لنفاوی
درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود

آفت دهانی بسیار دردناک است به کمک مسکن های قوی درمان می شود. این آفت ها ممکن است نشانه ای از یک عفونت ویروسی باشند. اگر فردی به طور مداوم به آفت های دهانی دچار شد ممکن است از کمبود مواد مغذی رنج ببرد و یا به بیماری سیلاک مبتلا شده باشد .

آفتی که با گذشت ۳ هفته از بین نرفت و ظاهری غیرمعمول داشت باید به پزشک نشان داده شود. در مواردی نادر این آفت نشانه سرطان دهانی هست. اگر سرطان دهان زود تشخیص داده شود می تواند به خوبی درمان شود. سرطان دهان در موارد زیر رایج تر است :

 • مردان
 • کسانی که بیش از ۴۵ سال سن دارند .
 • کسانی که به شدت به سیگار اعتیاد دارند .

آفت هایی که در کنار دهان و در دیگر قسمت های بدن به وجود می آیند ناشی از بیماری های مربوط به دهان، دست وپا و یا بیماری های آمیزشی هستند. اگر کسی به این نوع آفت دچار شد باید به پزشک مراجعه کند تا بیماری او به درستی تشخیص داده شود و درمان شود .

گزینه‌های مراقبتی درمان سریع آفت دهان

درد ناشی از آفت دهان معمولاً ظرف چند روز کمتر می‌شود و زخم‌ها معمولاً بدون درمان طی حدود یک یا دو هفته بهبود پیدا می‌کنند. در صورتی که زخم‌ها بزرگ، دردناک یا ماندگار باشند، ممکن است نیاز به کمک یک متخصص باشد.

مراقبت از خود

آفت‌ دهان معمولاً نیاز به مراجعه به پزشک ندارد، اما در صورتی که عفونت دلیل زمینه‌ای آن باشد، می‌توان داروهایی را تجویز کرد. به غیر از آن، اگر زخم بیش از حد بزرگ شود و مشکل آفرین باشد، می‌توان برای بستن اجباری زخم از سوزاندن استفاده کرد. خوشبختانه، بیشتر اوقات درمان به معنی آرام نگه داشتن زخم است بطوری که خود به خود بهبود پیدا کند. در ادامه گزینه‌هایی برای خلاص شدن از آفت‌ زبان و دهان ارائه شده است.

 • شست‌شو: آفت اساساً نوعی زخم باز است، بنابراین تمیز نگه داشتن آن در حین بهبودی بسیار اهمیت دارد تا از بروز عوارض جلوگیری کرد. برای این منظور می‌توان از آب نمک برای شستن دهان استفاده کرد. همچنین می‌توانید از دهان‌شویه‌های حاوی بی کربنات سدیم استفاده کرد.
 • خمیر: هیدروکسید منیزیم، دهان‌شویه حاوی بی کربنات سدیم یا نمک را می‌توان برای تهیه‌ی نوعی خمیر و مالیدن بر روی زخم استفاده کرد. این کار ناراحت کننده است اما می‌تواند باعث تسکین زخم شود. این خمیر را باید با یک گوش پاک‌کن استفاده کرد و بهتر است از بلعیدن آن بپرهیزید.
 • دهان‌شویه ضد میکروبی: دهان‌شویه ضد میکروبی به از بین بردن هر گونه میکروارگانیزم مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌هایی که ممکن است در صورت عدم مسواک زدن صحیح دندان‌ها باعث عفونت دهان شوند، کمک بسیاری می‌کند.

درمان آفت با لیزر

یک راه درمان سریع آفت دهان ، بهره گیری از لیزر است. درمان سریع آفت دهان با لیزر دارای مزایای زیر می باشد:

 • انرژی لیزر ویروسی که باعث آفت شده است را از بین می‌برد.
 • تسکین آفت فوری و بصورت عمقی است.
 • مانع از پیشروی ضایعه پس از درمان می‌گردد.
 • بهبودی سریع بدون ناراحتی بیشتر
 • درمان تنها چند دقیقه و بدون بی‌حسی طول می‌کشد.
درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

حتما بخوانید :  درمان کامل یبوست – علت و علائم بروز آن

دارو

اگر زخم باعث درد و ناراحتی قابل توجه شده باشد، پزشک دارویی را برای کمک به تسکین علائم تجویز می کند. در صورتی که ترجیح بدهید، داروهای متعددی که برای درمان‌های زخم‌ها استفاده می‌شوند را می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد. در مورد اینکه کدام دارو برای شما مناسب‌تر است، با مسئول داروخانه مشورت کنید. برخی ژل‌های زخم دهان برای کودکان زیر ۱۶ سال مناسب نیستند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان سریع آفت‌ دهان شامل موارد زیر می‌باشند.

مسکن‌ها

در صورتی که زخم دهان دردناک باشد، ممکن است پزشک داروی مسکنی را تجویز کند که می‌توان بطور مستقیم بر روی زخم استفاده می شود. پزشک معمولاً داروی بنزیدامین را تجویز می‌کند که می‌توان بصورت دهان‌شویه یا اسپری استفاده کرد. نوع دهان‌شویه‌ی بنزیدامین ممکن است برای اولین بار موجب سوزش شود، اما با استفاده‌ی مداوم برطرف خواهد شد. هرچند اگر این سوزش ادامه یابد، با مسئول داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئید دارویی است که باعث کاهش التهاب (تورم) می‌شود. داروهای زخم دهان حاوی دوز کمی از کورتیکواستروئید هستند که معمولاً برای کم کردن التهاب کافی می باشد. کاهش التهاب زخم‌ها باعث می‌شود که کمتر دردناک باشند. بهتر است به محض تشکیل زخم‌های دهان استفاده از داروی کورتیکواستروئید را شروع کرد.

با اینکه این درمان‌ها بطور موثری تورم و ناراحتی آفت‌های موجود در دهان را کاهش می‌دهند، اما احتمال بروز آفت‌ های جدید در دهان را در هر زمانی پس از درمان کاهش نمی دهد.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

آیا آفت‌ دهان قابل پیشگیری هستند؟

شما می‌توانید تعداد دفعات بروز آفت دهان را با رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان کاهش دهید:

 • پرهیز از مواد غذایی که باعث تحریک دهان می‌شوند، از جمله غذاهای ادویه‌دار یا اسیدی
 • پرهیز از تحریک دهان با جویدن آدامس
 • مسواک زدن با مسواک نرم بعد از وعده‌های غذایی و نخ دندان کشیدن بطور روزانه تا دهان از وجود ذرات غذایی که ممکن است باعث تحریک زخم شوند، خالی گردد.

۳۰ روش‌ طبیعی و خانگی درمان سریع آفت دهان

اغلب آفت‌های دهانی بسیار کوچک هستند و معمولا خودبه‌خود در عرض یک یا دو هفته برطرف می‌شوند، اما حتی آفت‌های دهانی بسیار کوچک هم معمولا هفت تا ده روز طول می‌کشد تا از بین بروند و دردشان در تمام این مدت فرد مبتلا را آزار خواهد داد.

خوشبختانه روش‌های طبیعی زیادی برای درمان سریع آفت دهان و کاهش درد آفت دهان وجود دارد. ما سعی داریم این روش‌های درمانی طبیعی و خانگی را به شما معرفی کنیم:

۱. یخ

وقتی دچار آفت دهان می‌شوید، مکیدن مکعب‌های کوچک یخ باعث تسکین و کاهش سوزش و التهاب زخم می‌شود. سردی یخ، جریان خون‌رسانی به آفت دهان را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه درد و تورم آفت هم کمتر می‌شود.  و موجب درمان سریع آفت دهان می شود.

۲. به خوراکی‌هایی که می‌خورید، دقت کنید

غذاهای سفت و خشک (مثل نان تست یا ته‌دیگ‌های سفت) که ممکن است دهان‌تان را زخم کند، غذاهای تند و تحریک‌کننده و موادغذایی اسیدی (مثل آب‌پرتقال) که التهاب را بیشتر می‌کند، پس برای درمان سریع آفت دهان این مواد را نخورید. مصرف هرکدام از این نوع مواد‌غذایی می‌تواند باعث شود آفت دهانی دردناکی را تجربه کنید.

حتما بخوانید: کاهش کلسترول بد خون با ۱۸ روش خانگی

۳. مکمل‌های ویتامین B

بر‌اساس مطالعات انجام شده، مصرف مکمل زیرزبانی ویتامین B۱۲، حتی در افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه نیستند، مانع از بازگشت مجدد آفت دهانی و درمان سریع آفت دهان می‌شود. مقدار ۱۰۰۰میکروگرم (۱میلی‌گرم) ویتامین B۱۲ که دوبار در روز به مدت ۶ماه مصرف شود، مفید بوده است.

از طرفی، مصرف مکمل‌های گروه ویتامین B؛ ۳۰۰میلی‌گرم ویتامین B۱؛ ۲۰میلی‌گرم ویتامین B۲؛ ۱۵۰میلی‌گرم ویتامین B۶ نیز به‌خصوص در افرادی که با کمبود ویتامین (B۱) مواجه هستند، می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ زیرا کمبود این ویتامین با خطر افزایش ابتلا به آفت دهان مرتبط است.

۴. مصرف مکمل‌های آهن

در‌صورت تشخیص کمبود آهن در رژیم‌غذایی فرد، مصرف این مکمل‌ها با نظر پزشک، می‌تواند در درمان سریع آفت دهان کمک‌کننده باشد.

۵. ماست

مصرف ماست پروبیوتیک با کیفیت، برای درمان سریع آفت‌ دهان بسیار مفید است. پروبیوتیک مانند یک صافی عمل می‌کند و فقط به باکتری‌های مناسب اجازه‌ی حضور در دهان می‌دهد. این‌کار باعث آرام‌ترشدن زخم و بهبود آفت دهان می‌شود. از‌طرفی، نرمی و خنکی ماست به کمتر‌شدن درد ناشی از آفت کمک می‌کند.

۶. شیرین‌بیان

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که دچار آفت دهان بوده و روزی ۴ مرتبه از دهانشویه‌ی شیرین‌بیان استفاده می کنند، درد کمتری را تجربه می‌کنند. تقریبا بین ۵۰ تا ۷۵ درصد این افراد همان روز اول علائم بهبودی را مشاهده کرده‌اند و طی سه روز بعد تقریبا بهیود کامل یافته‌اند. برای تهیه‌ی این دهانشویه، نصف قاشق چای‌خوری عصاره‌ی شیرین‌بیان را با ۱/۴ فنجان آب گرم مخلوط کرده و ۴ مرتبه در روز دهان‌تان را با این دهانشویه بشویید. خوردن یک تا دو عدد قرص شیرین‌بیان ۲۰۰ میلی‌گرمی در روز، به کاهش درد و درمان سریع آفت دهان کمک می‌کند. از چای کیسه‌ای شیرین‌بیان که در بازار موجود است، استفاده کنید. یک چای کیسه‌ای شیرین‌بیان را ۱۰ دقیقه روی آفت دهان قرار دهید، حتما نتیجه‌ی مثبتی خواهید گرفت.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

۷. سرکه‌ سیب

سرکه‌ی سیب و آب گرم را با هم مخلوط کنید و از آن به‌عنوان یک دهانشویه‌ی روزانه برای درمان سریع آفت دهان بهره‌مند شوید. سرکه‌ی سیب حاوی اسید استیک است که می‌تواند باکتری‌های خطرناک و بد را از بین ببرد و درعین‌حال رشد باکتری‌های مفید و خوب را بالا ببرد . این دهانشویه‌ی کاملا در دسترس، به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی می‌تواند برای درمان سریع آفت دهان بسیار پرکاربرد باشد.

۸. آب اکسیژنه

نگران نباشید هر چند نام آب اکسیژنه و به‌کاربردن آن در محیط دهان ممکن است، شما را بترساند، اما اگر آب‌اکسیژنه و آب را با هم مخلوط کنید و با یک گوش‌پاک‌کن این محلول را روی آفت دهان بمالید، برای درمان سریع آفت دهان بسیار مفید است. اگر ۱/۴فنجان آب‌اکسیژنه، ۱/۴فنجان آب، ۱قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین و نمک را با هم مخلوط کنید، محلولی که به‌دست می‌آید یک دهانشویه‌ی قوی‌تر برای درمان آفت دهان خواهد بود. دقت کنید که تا یک‌ ساعت بعد از استفاده از این محلول برای آنکه جواب بهتری بگیرید و همچنین مشکلی هم نداشته باشید، چیزی نخورید و ننوشید.

۹. چای

یکی از بهترین گیاهانی که می‌توانید برای تسکین درد آفت دهان از آن استفاده کنید، چای سیاه است. پس اگر دچار آفت دهان شدید، چای کیسه‌ای را مستقیم روی آفت دهان قرار دهید تا دردتان آرام شود. می‌توانید چای سرد‌شده را نیز به‌عنوان دهانشویه غرغره کنید. «تانن» موجود در چای تأثیر مثبتی برای التیام و درمان سریع آفت دهان دارد.

۱۰. مواد‌غذایی فاقد گلوتن

با توجه به مواردی که درباره‌ی علل بروز آفت دهان پیش‌تر به آن اشاره کردیم؛ اگر جزو کسانی هستید که فکر می‌کنید زیاد دچار آفت دهان می‌شوید و دلیلش این است که بدن شما نمی‌تواند گلوتن را تحمل کند، بهتر از پزشک‌ خود بخواهید برای شما تست بیماری سلیاک تجویز کند تا منشأ واقعی مشکل شما پیدا شود. اگر واقعا با گلوتن مشکل داشته باشید مصرف مواد غذایی فاقد گلوتن می‌تواند سیستم دفاعی بدن‌تان در برابر بروز آفت دهان را تقویت کند.

۱۱. مکمل زینک(روی)

کمبود روی می‌تواند با آفت‌ دهان مرتبط باشد. بنابراین مصرف مکمل روی می‌تواند در درمان سریع آفت دهان موثر باشد. اما باید یادتان باشد؛ مصرف طولانی‌مدت قرص زینک باید حتما تحت نظر پزشک باشد.

آزمایشات اولیه‌ی انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد: مصرف روزانه‌ی مکمل‌های حاوی ۱۵۰ میلی‌گرم روی، تعداد دفعات آفت‌زدن را از ۵۰ درصد به ۱۰۰ درصد کاهش می‌دهد. افراد مورد آزمایش قرار گرفته که دارای کمبود روی بودند، با انجام این تست پیشرفت قابل توجهی در درمان سریع آفت دهان تجربه کردند. مصرف یک مکمل روی خوب و با کیفیت یک یا دو مرتبه در روز یکی از آسان‌ترین راه‌های کمک به درمان سریع آفت دهان محسوب می‌شود.

۱۲. اجتناب از مصرف سدیم لاریل سولفات

سعی کنید خمیردندان‌ها و دهانشویه‌های حاوی «سدیم لاریل سولفات» را به‌طور کامل کنار بگذارید. این نوع مواد باعث ایجاد و تکرار آفت دهان می شود. در همین زمینه مطالعه‌ای در کشور نروژ انجام شده که نشان می‌دهد: «سدیم لاریل سولفات» اثراتی برلایه‌های اساسی غشاء داخلی دهان دارد که موجب شیوع مجدد آفت دهان در فرد مبتلا می‌شود.

حتما بخوانید: چگونه به جذب بیشتر کلسیم در بدن کمک کنیم ؟؟؟؟

۱۳. جوش‌شیرین

از آنجا که جوش‌شیرین ماده‌ای قلیایی است، اسیدهایی را که باعث ایجاد درد و سوزش در هنگام آفت دهان می‌شوند، خنثی می‌کند. از طرفی،جوش‌شیرین با از بین‌بردن باکتری‌ها، موجب بهبود و درمان سریع آفت دهان می‌شود.

یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را در نصف لیوان آب گرم حل کنید و دهان‌تان را با این محلول بشویید.

۱۴. آلوئه ورا

از آنجایی‌که ماده‌ی ژله‌ای درون برگ‌های آلوئه ورا، به تسکین درد و بهبود زخم‌ها کمک می‌کند، به‌عنوان گیاه کمک‌های اولیه شناخته می‌شود. با یک گوش‌پاک‌کن آفت دهان و محیط اطراف آن را خشک کنید، سپس برگ آلوئه ورا را برش داده و ژل آلوئه ورا را مستقیما روی آفت دهان بگذارید و برای درمان سریع آفت دهان هر چندبار که لازم است این کار را تکرار کنید.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

۱۵. شیرمنیزیم( منیزیم هیدروکسید)

مقدار کمی از این مایع شیری رنگ، ملین و آنتی‌اسید را بردارید و دهان‌ خود را با آن بشویید، آن وقت مشاهده می کنید که چگونه خواص آنتی‌اکسیدانی منگنز، اسیدهایی را که دلیل سوزش آفت دهان هستند، خنثی می‌کند. حتی می‌توانید درمان آفت دهان این ماده را مستقیم توسط یک گوش‌پاک‌کن ۳تا ۴ مرتبه در روز روی آفت دهان بمالید. ترکیب دیگری که حتی می‌تواند تأثیر بیشتری هم داشته باشد، مخلوط یک قاشق چای‌خوری شیرمنیزیم و ماده‌ی ضدآلرژی «دیفن هیدرامین» است.

۱۶. مریم گلی

مریم‌گلی گیاهی است که ویروس و باکتری‌ها را می‌کشد و التهاب را کم می‌کند. دو قاشق چای‌خوری مریم‌گلیِ خشک را در یک فنجان آب‌جوش خیس کنید و بگذارید سرد شود. از این محلول می‌توانید به‌عنوان دهانشویه ۲تا ۳ مرتبه در روز استفاده کنید تا درمان سریع آفت دهان کامل شود. حواس‌تان باشد حتما محلول به خوبی آفت دهان را شستشو دهد.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

۱۷. آنتی‌اسیدها

استفاده از قرص‌ها‌یی جویدنی مثل «پپتو‌بیسمول» (بیسموت ساب سیترات Pepto-Bismol)، «تامس» (Tums) و «رولایدز» (Rolaids) چه زمانی که جویده شود و چه زمانی که روی آفت قرار می‌گیرد، تازمانی‌که کاملا حل شود، می‌تواند در درمان آفت دهان کمک‌کننده باشد. درد و سوزش آفت دهان ناشی از اسیدها و آنزیم‌های گوارشی است که روی بافت دهان تأثیر می‌گذارد، پس استفاده از این قرص‌ها‌ی آنتی اسیدی برای درمان سریع آفت دهان مؤثر است، البته باید توجه داشته باشید که میزان مصرف این داروها باید تحت نظر پزشک باشد.

حتما بخوانید : درمان قطعی موخوره با چند روش خانگی

۱۸. آب‌نمک

این محلول ساده و در‌دسترس که بسیار پرکاربرد است، برای درمان سریع آفت دهان هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. ۳۰ ثانیه شستشوی دهان با محلول آب نمک با بالابردن غلظت کلرید سدیم و جمع‌کردن آب غشاء اطراف آفت دهان به بهبود آبسه‌ها و زخم‌های بازی مثل آفت دهان کمک می‌کند.

۱۹. ویتامین E

یک کپسول ویتامین E را باز کنید و مایع داخل آن را روی آفت دهان بگذارید. روغن حاوی ویتامین E مثل یک پوشش روی زخم را می‌پوشاند و مانع از عفونت آن می‌شود و این به روند بهبودی سریع و درمان سریع آفت دهان کمک می‌کند.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

۲۰. سایر ویتامین‌ها

دانشمندان معتقدند که به‌عنوان مثال «لسیین» که یک اسید‌آمینه است، برای درمان سریع آفت دهان مورد نیاز می باشد. یعنی اگر روزانه ۳ مرتبه و هر بار ۵۰۰ میلی‌گرم «لسیین» مصرف کنید، دردتان بهبود می‌یابد و صد البته مصرف این ماده باید با تجویز پزشک باشد. ازسویی دیگر، ویتامین C هم یکی از آن مکمل‌هایی است که ممکن است در ترمیم غشاء مخاطی دهان مؤثر باشد. چون مصرف مواد خوراکی و مخصوصا میوه‌های حاوی این ویتامین، در بسیاری افراد برای درمان سریع آفت دهان را موثر است، بهتر است از مکمل این ویتامین استفاده کرد. پس با مشاوره‌ی پزشک، ۳مرتبه در روز ۱۰۰۰میلی‌گرم مکمل ویتامین C مصرف کنید.

۲۱- برگ ریحان 

برگ ریحان تازه را بجوید.برای درمان سریع آفت دهان این کار را دومرتبه در روز تکرارکنید، هر بار می‌توانید ۳ تا ۵ برگ ریحان را بجوید. این روش را تا درمان سریع آفت دهان ادامه دهید.

حتما بخوانید : درمان پشه گزیدگی با روش های طبیعی + فیلم

۲۲. پیاز 

پیاز را به شکل خام بخورید. می‌توانید همراه غذا و به عنوان چاشنی از آن استفاده کنید. پیاز به دلیل داشتن سولفور در درمان سریع آفت دهان بسیار مؤثر است.

۲۳. گوجه‌فرنگی 

 می‌توانید در سالاد از آن استفده کنید یا بطور جداگانه بطور روزانه مصرف کنید. روش دیگر قرقره کردن آب گوجه‌فرنگی است. دو تا سه بار در روز این کار را انجام دهید و برای درمان سریع آفت دهان ادامه دهید.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

۲۴. روغن نعناع

روغن نعناع را مستقیماً بر روی زخم‌ها استفاده کنید تا درد آن کاهش یابد. می‌توانید برای درمان سریع آفت دهان دو مرتبه در روز این کار را انجام دهید. سعی کنید روغن نعناع حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی زخم‌ها باقی بماند، سپس دهان را با آب شستشو دهید.

۲۵. آب پرتقال

خوردن آب پرتقال تازه (۳ تا ۴ نوبت در روز) می‌تواند به درمان سریع آفت دهان کمک کند. جالب است بدانید که یکی از دلایل بروز آفت دهان، کمبود ویتامین C‌ است. آب پرتقال تازه سرشار از ویتامین C است و استفاده روزانه‌ی آن، ویتامین C‌ مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند.

۲۶- شیر نارگیل

از شیرِنارگیل به عنوان دهان شویه، ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید و تا درمان سریع آفت دهان ادامه دهید. می‌توانید مقدار کمی عسل را با شیرِنارگیل مخلوط کنید و از آن برای دهان‌شویه استفاده کنید.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

۲۷. روغن درخت چای

این روغن را مستقیما بر روی زخم‌ها قراردهید. برای درمان سریع آفت دهان مهم است که این کار را پیش از خواب در شب انجام دهید. روش دیگر این است که ۳ تا ۴ مرتبه در روز آن را در محل زخم‌ها قراردهید. می‌توانید روغن درخت چای را با آب گرم و نمک مخلوط کنید و مخلوط را به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

۲۸. دارچین

مقداری پودر دارچین را با آب گرم مخلوط کنید و به عنوان دهان شویه برای درمان سریع آفت دهان استفاده کنید. بهتر است این محلول را صبح‌ها استفاده کنید.

۲۹. شاه‌ توت

خوردن آب شاه‌توت، راه دیگری برای درمان سریع آفت دهان است که باعث کاهش درد و تحریک زخم‌های دهانی می‌شود.

۳۰. رب انار

“تانن” موجود در انار خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده دارد و برای درمان سریع آفت دهان موثر است. رب انار از تغلیظ آب انار جوشانده حاصل می‌شود و در صورت تهیه از انار مرغوب و فرایند بهداشتی، مصرف آن مفید است. در طی تهیه رب انار، میزان ویتامین c موجود در انار کاهش می‌یابد، اما “پلی‌فنول‌ها”‌ و “اسید الایژیک”‌ انار در رب انار نیز محفوظ خواهد ماند.

درمان سریع آفت دهان با 30 روش طبیعی

درمان سریع آفت دهان با ۳۰ روش طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *